کد خبر : 1471
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
89 بازدید بازدید

تنفیذ عمل حقوقی، بیع مال غیرمنقول

تنفیذ عمل حقوقی، بیع مال غیرمنقول

 دعوی تنفیذ بیع مال غیرمنقول با سند عادی کلمات کلیدی: بیع، تنفیذ عمل حقوقی، بیع مال غیرمنقول، ثبت املاک، ثبت اسناد، قابلیت استماع دعوا مرجع صدور: شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران چکیده: پذیرش دعوای تنفیذ بیع‌نامه عادی مال غیرمنقول، به‌منزله ایجاد آثار و احکام رسمی برای اسناد عادی از طریق محاکم است که

 دعوی تنفیذ بیع مال غیرمنقول با سند عادی

کلمات کلیدی: بیع، تنفیذ عمل حقوقی، بیع مال غیرمنقول، ثبت املاک، ثبت اسناد، قابلیت استماع دعوا
مرجع صدور: شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران
چکیده: پذیرش دعوای تنفیذ بیع‌نامه عادی مال غیرمنقول، به‌منزله ایجاد آثار و احکام رسمی برای اسناد عادی از طریق محاکم است که برخلاف قانون ثبت و تشریفات لازم در مورد انتشار آگهی و ثبت در دفتر املاک بوده، بنابراین قابلیت استماع ندارد.
مستندات
تاریخ رای نهایی: ۱۳۹۲/۰۸/۱۱ شماره رای نهایی: ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۰۸۰۱۰۵۳
رای بدوی

در مورد دعوی آقای م.ن. به‌طرفیت ش. و آقای ح.م. و خانم م.الف. به‌خواسته تنفیذ قولنامه مقوم به ۵۱۰۰۰۰۰۰ ریال نظر به اینکه مستند دعوی خواهان سند عادی صلح می‌باشد که حسب مواد ۲۲ و ۴۶ و ۴۸ قانون ثبت اسناد و اوراق ثبت معاملات راجع‌به اموال غیرمنقول دارای سابقه ثبتی اجباری می‌باشد و ادعای تنفیذ سند عادی مربوط به املاک ثبت شده علاوه بر مغایرت قانونی با منطوق مواد مذکور و نظم عمومی با لحاظ این امر که اولاً ـ تنفیذ سند عادی بیع یا صلح دعوی ترافعی محسوب نمی‌گردد. ثانیا ـ مدعی کسی است که ادعایش بر خلاف اصل باشد و با توجه به اینکه اصل بر صحت اسناد و معاملات بوده که با این فرض ادعای خواهان و مدعی نه تنها بر خلاف اصل صحت نیست بلکه موافق آن نیز می‌باشد لذا دعوی مذکور به‌شرح خواسته دعوی به معنی خاص ترافعی محسوب نمی‌گردد. ثالثاً ـ ایجاد آثار و احکام رسمی و اعتبار رسمی به اسناد عادی از طریق محاکم بر خلاف قانون ثبت و تشریفات لازم در مورد انتشار آگهی‌های تحدیدی و ترتیبی و ثبت در دفتر املاک می‌باشد لذا دادگاه دعوی خواهان را موافق قانون ندانسته و مستنداً به ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی قرار رد دعوی خواهان را صادر و اعلام می‌دارد. قرار دادگاه ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد .
دادرس شعبه ۳۰ دادگاه عمومی حقوقی تهران ـ مداحی

 

رای دادگاه تجدید نظر

دادنامه تجدیدنظرخواسته به‌شماره ۱۴۸۱ مورخ ۲۷/۱۲/۹۱ صادره از شعبه ۳۰ دادگاه عمومی حقوقی تهران که به صدور قرار رد دعوای خواهان با خواسته تنفیذ قولنامه اشعار دارد مطابق موازین قانونی و مدارک ابرازی و محتویات پرونده می‌باشد و مفاد لایحه تجدیدنظرخواه نیز به نحوی نیست که خدشه‌ای بر آن وارد سازد و یا موجب بی‌اعتباری آن شود و بر نحوه رسیدگی و استنباط دادگاه نخستین منقصت قانونی مترتب نیست زیـرا دعـوای خواهــان بـدون خواستـه الـزام به تنظیم سند رسمی قابلیت استماع ندارد بنابراین دادگاه تجدیدنظرخواهی را وارد ندانسته به استناد ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی قرار مورد اعتراض را تأیید می‌نماید. رأی دادگاه قطعی است.
رئیس شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه
صفیری ـ امیری

سایت قوه قضائیه 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مجوزها

logo-samandehi کد شامد 1-1-697290-65-4-1
موسسه حقوقی و داوری عدل نوین مدافع ایرانیان يك شارژ موسسه حقوقی و داوری عدل نوین مدافع ایرانیان موسسه حقوقی و داوری عدل نوین مدافع ایرانیان تابناك وب تابناك وب