کد خبر : 736
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۲
658 بازدید بازدید

قانون الحاق موادی به قانون نحوه حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه

قانون الحاق موادی به قانون نحوه حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه

‌قانون الحاق موادی به قانون نحوه حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه ‌ماده ۱ – هر کس در آثار مکتوب یا غیر مکتوب حضرت امام مرتکب هر گونه دخل و تصرف متقلبانه‌ای اعم از جعل یا تزویر و یا تحریف شود و یا‌آثار متقلبانه مزبور را با علم به تقلبی بودن

‌قانون الحاق موادی به قانون نحوه حفظ آثار و یاد حضرت امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه
‌ماده ۱ – هر کس در آثار مکتوب یا غیر مکتوب حضرت امام مرتکب هر گونه دخل و تصرف متقلبانه‌ای اعم از جعل یا تزویر و یا تحریف شود و یا‌آثار متقلبانه مزبور را با
علم به تقلبی بودن آن عمداً چاپ یا نشر نماید در محاکم صالحه با توجه به دفعات جرم و با رعایت مراتب تعزیر به شش ماه تا‌سه سال حبس یا ۳۵ تا ۷۴ ضربه شلاق و پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی و یا به هر دو مجازات محکوم می‌شود.
‌تبصره – آثار متقلبانه معدوم و نشریه یا روزنامه به حکم دادگاه برای بار اول از یک روز تا ۵ روز و برای بار دوم از ۵ روز تا ۱۵ روز توقیف و در‌مراحل بعدی به حکم دادگاه توقیف می‌شود.
‌ماده ۲ – هر کس عمداً به انهدام یا تخریب اسناد و نسخ اصلی و یا منحصربفرد مکتوب حضرت امام و یا آثار غیر مکتوب از قبیل آثار سمعی و‌بصری اقدام کند علاوه بر جبران خسارت وارده به چهار ماه تا دو سال حبس یا از ده تا سی ضربه شلاق و بیست هزار تا دویست هزار ریال جزای نقدی‌و یا به هر دو مجازات محکوم خواهد شد مگر مکتوباتی که جنبه شخصی داشته باشد.
‌ماده ۳ – هر کس از روی سوء نیت آثار تقلبی و یا تصویر یا مجسمه یا فیلم یا نوار موهن ساخته شده حضرت امام را توزیع یا در مرئی و نظر عمومی‌قرار دهد به مجازات سه ماه تا یک سال حبس یا ۳۵ تا ۷۵ ضربه شلاق و پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی و یا به هر دو مجازات محکوم‌می‌شود.
‌ماده ۴ – رسیدگی به جرائم موضوع این قانون در دادسراها و دادگاههای انقلاب اسلامی خارج از نوبت انجام می‌گردد. مرجع قضایی ذیربط می‌تواند‌در خصوص تقلبی بودن مورد و مغایرت آن با آثار اصلی از مؤسسه تنظیم و نشر حضرت امام خمینی استعلام نماید.
‌ماده ۵ – سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران موظفند حسب مورد در مورد جعل و یا تحریف و یا تخریب آثار حضرت امام در خارج از کشور که‌از سوی افراد حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد اقدام قانون لازم در جهت پیگیری و اصلاح موضوع و پیشگیری از تکرار آن انجام داده و در هر مورد‌مؤسسه مذکور را از موضوع مطلع نمایند.
‌تبصره – خانه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند موارد فوق را جهت اقدام مقتضی به سفارتخانه‌ها و مؤسسه مذکور اعلام دارند.
‌قانون فوق مشتمل بر پنج ماده و دو تبصره در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیست و ششم شهریور ماه یک هزار و سیصد و شصت و نه مجلس‌شورای اسلامی تصویب و در تاریخ
۱۳۶۹٫۷٫۳ به تأیید شورای نگهبان رسیده است.
‌رئیس مجلس شورای اسلامی – مهدی کروبی

منبع :سایت مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته :
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مجوزها های سایت

logo-samandehi کد شامد 1-1-697290-65-4-1
موسسه حقوقی و داوری عدل نوین مدافع ایرانیان يك شارژ موسسه حقوقی و داوری عدل نوین مدافع ایرانیان موسسه حقوقی و داوری عدل نوین مدافع ایرانیان