کد خبر : 1564
تاریخ انتشار : سه شنبه 14 خرداد 1398 - 17:09

برگه سبز تعویض پلاک خودرو ، سند خودرونیست

برگه سبز تعویض پلاک  خودرو ،  سند خودرونیست

از زمان تغییر پلاک خودروها و ثبت نقل و انتقال پلاک خودرو بنام اشخاص بین مردم و کارکنان نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی شبهه ایجاد شده است که برگه سبزی که در مراکر نقل و انتقال خودرو به مالکین خودرو داده می شود ، همان سند مالکیت خودرو است !

از زمان تغییر پلاک خودروها و ثبت نقل و انتقال پلاک خودرو بنام اشخاص بین مردم و کارکنان نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی شبهه ایجاد شده است که برگه سبزی که در مراکر نقل و انتقال خودرو به مالکین خودرو داده می شود ، همان سند مالکیت خودرو است ! در واقعیت امر و با توجه به قوانین موضوعی که بر این امر صراحت دارد ، چنین نیسن و مالکین وسایل نقلیه علاوه بر انجام امور مربوطه و اخذ پلاک جدید ، می بایست در دفاتر اسناد رسمی حاضر و خودرو را به نام خریدار انتقال دهند .در واقع شخص در دفاتر پلیش و تعویض پلاک مالک پلاک می گردد و یک شماره پلاک به وی اختصاصا می یابد .

 

ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۹۰/۱/۲۴ نقل از روزمامه رسمی شماره ۱۹۲۵۸مورخ ۱۳۹۰/۱/۲۷
ماده۲۹ـ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.
تبصره۱ـ نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.
تبصره۲ـ آیین‌نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره‌ای و با رعایت نوبت برای تمامی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک توسط وزارتخانه‌های دادگستری و کشور و نیروی انتظامی ظرف یک ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

آنچه که وضع شده است قانون می باشد و همه ما موظف به اجرای آن می باشیم و عدم ثبت این اسناد در دفاتر اسناد رسمی عواقب و زیانهای جبران ناپذیری دارد .

علیرضا مقیمی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.